SMD Litavimas

Kažkaip vis dažniau pamatau, kad kitiems žmonėms SMD (surface mount devices) detalių litavimas yra kažkas labai sudėtingo ir baisaus.:) O ištikrūjų nėra jau taip baisu. Tai dar yra vadinama SMT (surface-mount technology) – paviršiniu montažu. Paviršinis todėl, kad detalės pritaikytos lituoti stačiai ant plokštės negrežiant jokių skylučių (dar vadinama TH(Thru-hole) technologija), kuri man vis labiau nebepatinka 🙂 Tai ir sugalvojau parašyti kaip aš lituoju SMD komponentus. O lituoju štai tokiu lituokliu:

lituoklis

Aišku norėčiau turėti litavimo stotelę su reguliuojama temperatūra ir t.t.,  bet kol jos neįsigijau,  pilnai tenkina ką naudoju šiuo metu 🙂 Tai tikrai pigus lituoklis, kuris tekainuoja vos 10Lt “Evita” parduotuvėje 🙂 Jei kas paklaustų: Kodėl tokį patį pigiausia pirkau? tai galėčiau atsakyti trumpai ir paprastai: Nes jis geras. 🙂 O kuom jis geras? Pirmiausia tai, kad jis nėra labai galingas (15w) (aišku tai gali būti ir trūkumas), bet SMD litavimui jis tikrai nėra per silpnas:) Kitas dalykas tai, kad jo kaitinimo elementas keramikinis:

ceram

matosi baltuoja išlindęs galiukas. O kuom gi geras tas keramikinis kaitinimo elementas? O gi tuom, kad jis neištrupa kaip tuose lituokliuose po 40w, kur vietoj keramikos yra žėrutis, kuris yra gan atsparus aukštai temperatūrai, bet ne taip kaip keramika. O tam žėručiui ištrupėjus dažniausiai susiliečia nichromo viela ir lituoklis perdega.  Dar kuom geras tas lituoklis, tai tuom, kad jo antgalis nusiima ir gali būti uždedamas kitokios formos galiuku.

antgalis

Gaila, kad gyvenu toliau nuo elektronikos parduotuvių ir negaliu apžiurėti kokių antgalių jam galėtų būti pritaikoma. Nes dabar vien iš nuotraukų ir brėžinių bei matmenų, kurie nelabai panašūs nuotraukoje, tai nesinori visų pirkti iš eilės ir mėginti – o gal tiks. Labai norėčiau rasti “Chisel” formos antgaliuką, kuris atrodo maždaug taip:

chisel

Tiesa sakant vieną buvau panašiai ir nugalandęs 😀  ,bet geriau to nedaryti nes pats tas galiukas yra padengtas specialiu metalu, prie  kurio gerai limpa lydmetalis. Iš pradžių ir man viskas buvo gerai ir lipo, ir patogus buvo, bet po metų naudojimo gale atsirado skylutė:) ir pradėjo ji vis maišyti, o pirmąjam lituokliui(tokiam pačiam) kažko nenorėjo nusiimti ir tas antgalis, tai nusipirkau visą kitą litkuoklį 🙂 Na o dabar galiukas ir tebėra toks, koks buvo kai nusipirkau:

tip

Na ir nėra jis jau taip baisiai blogas 🙂 Čia pradžioj matyt tik taip atrodė, kad reikia labai jau plono galiuko lituojant SMD komponentus. Bet tai nėra jau tokia butinybė, daug svarbiau yra litavimo pasta. Seniau lituodavau be jos, su kanifolija.. Aišku gerai yra ir kanifolija, bet ji kieta ir jos neužtepsi ant kojelių, o bandant pernešinėt lituokliu prisidūmiji pilną kambarį, kad net kosėt pradedi. Ir sugalvojau vieną kartą užsisakinėdmas prekes išmeginti kokią. Pirmu bandymu ėmiau tokią:

pasta

Tai pamėginus palituot supratau kas yra tikras malonumas tai daryti:) Jos užtepus jau reikia pasistengti jei nori, kad kojelės ar šeip kas užsitrumpintų 🙂 Tai užtepus tokios pastos galima drąsiai ant lituoklio galo turint lydmetalio gabaliuką braukti per visas kojeles  be jokios baimės, kad užsitrumpins, o jei ir užsitrumpintu tai dar kartą braukiant dažniausiai pasitaiso:) Na o jei labai jau padauginama lydmetalio tai yra tokie “sugertukai” (“solder wick” arba “desolder wire”) su kuriuo sutraukiamas lydmetalis:

Desolderwire

Ten yra tiesiog supintos labai plonos vario vielutės, o kaip žinia varis “traukia” lydmetalį. Tai pasinaudojus šita juostele lydmetalis sutraukiamas vos ne sausai 🙂 Na ir įdedu šiokį tokį filmuką. Kokybė nekokia nes filmuota su fotiku ir nėra normalaus trikojo tai gavosi kas gavosi:

Tikiuosi dabar bus drąsiau lituoti SMD komponentus. Nors čia gana didelis tarpas tarp kojų (pitch) 0.8mm, bet taip pat lengvai pavyksta ir su mažesniais tarpeliais.

<object width=”480″ height=”385″><param name=”movie” value=”http://www.youtube.com/v/-mrgDpSKH34?fs=1&amp;hl=en_US”></param><param name=”allowFullScreen” value=”true”></param><param name=”allowscriptaccess” value=”always”></param><embed src=”http://www.youtube.com/v/-mrgDpSKH34?fs=1&amp;hl=en_US” type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” width=”480″ height=”385″></embed></object>

Tags: , , ,

25 Responses to “SMD Litavimas”

 1. Tomas says:

  Puikus video 🙂 Labai dekui uz pamokele!
  O ka ten pacioje pradzioje patepei ant plokstes :)? Irgi pasta?

 2. admin says:

  Aha, ta pati pasta:) kad būtų ir po kojų apačiom, ir šeip prilipma šiek tiek 😉

 3. Armandas says:

  Litavimo pasta ar fliusas? 🙂

 4. Armandas says:

  Beje, lydmetalį naudoji su švinu? Aš turiu užsipirkęs bešvinio, bet su juo sunku lituoti, matyt reiks pirkti dar vieną ritę.

 5. admin says:

  Na tiek parduotuvėje, tiek ant dėžutės rašo pasta 🙂 Tai taip pavadinau ir aš. Taip, lydmetalis su švinu, tik nesimato kiek jo yra 🙂 kiek žinau su bešviniu lydmetaliu yra gerai pasidengt platą, nes nejuoduoja 🙂

 6. harizhent says:

  o jau lydmetalio storumas tai….. begemoto dešra 🙂 . Beje geriau naudok fliusą neacetoninį.. geriau nei ta pasta.

 7. SMD islitavimas says:

  Idomu but suzinot kaip ISLITUOT su paprastu lituokliu nes kiek ira man teke tai daryt tai atsilupa takeliai. Nes vienu metu neissilydo lydmetalis

 8. SMD islitavimas says:

  Tai ko neparasai? Negi paciam nera teke islituot?

 9. Socrates says:

  Pilna instrukciju internete. Islitavima seip teisingiausia daryt karstu oru, o jei ne, tai visas kojas padenginet lydmetaliu, tada atkeltsu vielute ir taip visas 4 puses. Vargas.

 10. samodielkas says:

  Aisku del islitavimo o del tos pastos tai gerai kai nereik didelio tikslumo. O kai lituoji kaska tikslesnio tai jinai duoda varza.

 11. admin says:

  Hmm.. katik pamėginau pamatuoti varžą tos pastos 🙂 tai 1mm atsumu nusistatčius 20M nerodė nieko.. 🙂 ar čia jau reikėtu matuot šimtais megaomų ? 🙂

  @harizhent
  turiu dviejų rušių:) čia tokiem čipams tikrai nereik plonesnės :)) o ir šiaip neatrodo man čia esminis dalykas 🙂 svarbu lituokuoklis neprilimpa prie lydmetalio vielos 😀

 12. Alis says:

  O vėliau tuos pastos plėmus įmanoma nuimti, kad ir su kokiu spiritu? 🙂

 13. admin says:

  tai jo 🙂 aš tai acetonu dažniausiai nuvalau 🙂

 14. Alis says:

  Reikės tuomet išbandyti, a tai su kanifolija nervai nebelaiko 🙂

 15. admin says:

  Kiti kelia mitus, kad ta pasta trumpina kontaktus… bet jau baigiu beveik visą dėžutę ir nieko.. 🙂

 16. extreemattack says:

  su ta pacia pasta lituouju ram cipus ir vga procus bga korpuse, kai sudedu ruruliukus visa plota tokia pasta padengiu, bet irengimai veikia be priekaistu net nuvalius. ram kazkada neturedamas ka veikti nuo 675 mhz dakeliau iki 1337@2,6v problemu nebuvo nei talpumu nei nuotekio atzvilgiu

 17. Admin says:

  Vaginasi Myht Busted 😉

 18. turiu parduot litavimo pastos says:

  Turiu parduot daug ir dideliais kiekiais litavimo pastos tiek svinines KOKI (danija) tiek besvines KESTER NXG1 (vokietija) jei ka sudominau skambinkit 860366281

 19. turiu parduot litavimo pastos says:

  ir beje labai pigiai 0.5 kg tik 5olt

 20. reems says:

  hi,ar dar liko pastos

 21. Meda says:

  Siulau nebrangiai svinine ir besvine litavimo pasta 0.5kg tik 30 litu. Jei sudomino rasykit sms.864733455 Meda

 22. Augustinas says:

  Gal ir nereikia but genijum mikroschema prilituot, bet vargas ja islituot. Kazkodel Lietuvos rinkoj nematau specialiu islitavimo fliusu… Sunkiai isivaizduoju kaip tokia mikroschema nukelt be ju…

 23. admin says:

  Kad kažkaip su karštu oru nėra didelių problemų 🙂

 24. Benito says:

  Admin do you want unlimited content for your page?
  Serarch in google:
  stottai’s rewriter

 25. It’s not my first time to pay a visit this web page, i am visiting this site dailly and get good data
  from here daily.

Leave a Reply

You can add images to your comment by clicking here.

Spam Protection by WP-SpamFree