Kaip užsisakyti plokštes iš Kinijos

Taigi gavau email iš Kinijos parašytą Lietuvių kalba :). Iškarto jaučiasi Google Translate, bet puikiai viskas suprantama.. Pasirodo mano puslapyje apsilankė žmogus iš Seeedstudio. Jie pasiūlė pasidaryti plokščių ir aprašyti apie tai savo puslapyje 🙂 Sutikau. Aišku turėjau šiek tiek paskubomis sugalvoti ką norėčiau pasidaryti, bet senokai vis audžiau mintį apie vieną projektuką. Taigi kibau braižyti, tiksliai nesugalvodamas ko dar gali prireikti plokštėje. Kadangi žinojau ką ir kaip pagrinde reikia sujungti, tai gavosi gan greitai:

Visada braižydavau su Sprint Layout programa, taip ir šį kartą, kadangi prie jos esu pripratęs tai kažkaip net nebebandžiau kitų pažangesnių programų 🙂 Gerai, kad jau esu buvęs iš jų užsakinėjęs plokščių, tai žinojau, kad jiems tinka ir Gerber failai. Ir aišku jau buvau pasimokęs dėl “Silkscreen” (balti užrašai ir žymėjimai ant plokštės) buvau padaręs ne mirror (kai atvirkščias vaizdas gaunasi). Tai tiesiog nusibraižiau plokštę:

Kadangi plokštė gavosi mažesnė nei 10cm x 10cm tai sugalvojau užpildyti visą plotą. Aišku galima ir didesnes plokštes užsakinėti, bet didinant dydį virš 10x10cm tuoj pat kaina kyla į viršų. Beto svetainėje rašo, kad jei yra kitas dizainas plokštės (kokia nors kita plokštė) tai reikia pažymėti, kad plokštėje daugiau dizainų, nors nežinau kaip būtų nežymint, o tiesiog apsigalvoti kaip paskui ją reikės supjaustyti, tai geriau nepasidaryti per mažų tarpų jei neišeitų padaryti gamykliškai vadinamų V-Cut.. Nors aš irgi is pradžių buvau padaręs kaip ir 3 atskiras plokštes, o tarp jų pažymėjau, kad padarytų V-Cut. Tik aš paskui pradėjau galvoti, kad jas reiktų arba su freza pjauti pagal kiekvienos plokštės konturą ir nebeliktų ten kur tą V-Cut bedaryti. Tai nusiunčiau Gerber failus paklausti ar tiktų toks sprendimas. Gavau patarimą, kad geriau jas tiesiog “sustūmti” viena prie kitos, kad gautusi viena linija ir tiesiog pažymėti, kad per tą liniją būtų daromas “V-Pjūvis”

Toliau kas svarbu tai Soldermask kitaip sakant kurios vietos bus padengtos laku. Kai dariau pirmas plokštes neatkreipiau į tai dėmesio ir gavosi viskas (padai ir skylutės) be maskių. Aišku daugumoje vietų taip ir turi būti, nes kitaip nebus nė kaip prilituoti.. Bet pavyzdžiui “via” (skylutė sujungianti abu sluoksius) tai jos nebūtinai turi būti “atviros” prie jų vistiek nieko nereikia lituoti, o jei dar produktas stovės kokioje drėgnoje vietoje, tai geriau kad jos būtų išvis užlakuotos 🙂

Čia baltai rodomos soldermask vietos, kurios nebus padengtos laku. Sprint Layout yra pasirinkimas “Solder mask”. Jį paspaudus, visos skylutės automatiškai būna sužymėtos, o paspaudus ant kurios nenorima, jos ir lieka po laku. Iš foto matosi kad “via” visos nuimtas solder mask 🙂

Antroje pusėje taip pat jos lieka po laku, lieka tik tos prie kurių bus lituojama, ten lako nebus. Beto braižant plokštę šovė mintis padaryti Bar kodą. Sprint Layout neturi tokios funkcijos integruotos, bet yra pilna svetainių galinčiu sugeneruoti BAR ar QR kodą, taip padariau ir aš 🙂 Tiesiog importuojant BMP paveiksliuką į Sprint Layout ir perbraižant silkscreen sluoksniuose. Tiesiog pasidariau SMD Pad tinkamus ir sudėliojau ant to importuoto paveiksliuko. Su QR codu patogu kai pasidaromas žinomas Grid (tinklelis) ir išdėliojami “smd padukai” kvadratiniai 🙂

Na, o toliau lieka tik įsitikinti, kad nėra pridaryta klaidų brėžinyje. Tam gan geras dalykas yra “Test” su juo galima matyti kas kur nueina pažymint norimą takelį arba kaip pavyzdžiui GND, o ypač naudojant “Ground Plane” kai visas paviršius būna masė 🙂 Kai jau viskas sutikrinta ir apgalvota, ko aš irgi neapgalvojau šitoje plokštėje, tai visokių indikacinių LED, nors išsivedžiau ne vieną mikrokontrolerio IO piną kaip ateičiai naudojamą, bet taip LED ir nebeidėjau. 🙂 O nors vienas LED ant mikrokontrolerio labai padeda matyti kas vyksta viduje, ar įvykdomą kokia nors funkcija:) Nors mano projektėlis naudoja FT232 čipą, tai su kompiuteriu gali būti sujungtas nesunkiai per USART komunikacija, ko pasekoje aš tiesiog galiu išsiųsti kokį nors simbolį į kompiuterį.

Toliau reikia sugeneruoti Gerber failus. Fusion PCB svetainėje yra aprašymas kaip tai padaryti jiems tinkačiu formatu. Kiekvienoje programoje gali būti kitaip, bet gerber failas gaunamas toks pats 🙂 Su Sprint Layout tai padaryti galima per: File > Export > Gerber Export ir atsiranda toks langas:

Kuriame matosi tie patys sluoksniai kaip ir programoje (C1, S1, C2, S2, I1, I2, O) tarp kurių yra ir Special layer tai soldermask sluoksniai.

C1 – Copper 1 ( Varis – takeliai pirmame sluoksnyje) S1 – Silkscreen (Lietuškai turbūt skaitosi Šilkografija) C2 – Copper 2 (Varis – antras sluoksnis) S2 taip pat kaip ir S1 tik čia antras sluoksnis (jame raidės turi atrodyti antraip) nes kai atspauzdins jos apsivers ir bus tinkamos 🙂 I1, I2 – mums neaktualūs (tai Inner layer – vidiniai sluoksniai darant daugiau kaip dviejų sluoksnių plokštes 🙂 ir galiausiai sluoksnis O – mano manymu tai Outerline (plokštės kontūras). Taigi lieka kiekvieną sluoksni eksportuoti atskirai ir eksportuojant juos pervadinti kaip prašo gamintojas, kuris irgi yra gan paprastas ir logiškas:

Mūsų atveju:

C1 – failo_vardas.GTL  – Top Copper (Pirmas vario sluoksnis)

C1 Solder mask (iš Special layers) –  failo_vardas.GTS – Top Soldermask (viršutinio sluoksnio lakas)

S1 – failo_vardas.GTO –  Top Silkscreen (viršutinio sluoksio šilkografija)

C2 – failo_vardas.GBL – Bottom copper (Apatinis vario sluoksnis)

C2 Soldermask (iš Special layers) – failo_vardas.GBS – Bottom Soldermask (apatinis lakas)

S2 – failo_vardas.GBO – Bottom Silkscreen (apatinio sluoksnio šilkografija)

O – failo_vardas.GML/GKO – Board Outline (plokštės kontūto sluoksnis)

 

 

ir belieka gręžimo informacija, kurią taip pat nesunku sugeneruoti pasirenkant : File > Export > Drill data (Excellon)

Čia aš tik parinkau kad “mm” (format 3.2) ir spaudziaum OK. Sugeneruojamas failas DRL formatu, kuriame textas (koordinatės ir gražto diametrai) kurį taip pat išsaugome failo_vardas.DLR arba TXT tinkami abu failo formatai. It turime visus reikiamus failus plokštės gamybai:

(paspaudus pasididina)

Visus failus pasižymime ir suspaudžiame ZIP arba RAR formatu. Svetainėje spaudžiame “Add Gerber Files” ir failiukas nukeliauja pas jų. Kai failas nukeliauja pas jų atsiranda naujas pasirinkimas peržiūrėti kaip atrodo gerber failai:

(paspaudus pasididina)

Pačios plokštės daug nekainuoja (4,90$ – jei neviršijami parametrai) Spalvos pasirinkimas nieko nekainuoja tai ją galima pasirikti iš pateiktų spalvų ir dėti į krepšelį (Add to Cart). Toliau pasirenkamas siuntimo būdas. Siuntimas brangesnis nei plokštės, bet vistiek verta. Kiek pažiūrėjus nedaug skiriasi kaina nuo DHL siuntimo (kurį aš ir rinkausi) nes žymiai greičiau atkeliauja plokštės 🙂 Kiek sekiau sekimo numerį, tai prekės gabenamos net savaitgaliais ir po 5 dienų atvažiavo DPD kurjeris su siunta:

žiūrim ką čia gavom:

vokas voke 🙂 žiūrim giliau:

bubble wrap ir dar vakuume 🙂

Kadangi plokštės su ground plane’ais tai ir svoris šioks toks 🙂 o išdėliojus ant stalo atrodo tikrai įspūdingai 🙂

(paspaudus pasididina)

Na ir ilgai nelaukiant sulituojam ir žiūrim ar nebus kokiu klaidų likę, kad išvis neveiktų 🙂 Bet šiuo atveju viskas gerai ir niekas dūmais neišėjo 🙂

(paspaudus pasididina)

Aišku kol nėra jokios programos įrašytos į mikrokontrolerį, tol viskas tobūlai nieko nedaro 😉 Tai pradedam programmuoti ATMega32, kurias jau šiek tiek senokai beprogramavau, bet kaip sakant beprogramuojant gan greitai vėl grįžta AVR programavimo žinios 🙂 Nors jos ir nelabai didelios, bet stengtis reikia 😉

Na ir po kelių vakarų šis tas išlindo is plokštės:

Tada bandom išsiųsti kažką įdomaus :

(paspaudus pasididina)

Tai va kitame poste bus labiau apie patį projektėlį, o tam kartui bus tiek. Laukite tęsinio.. 😉

Priedo gaunam žymių frazių 😉

2 Responses to “Kaip užsisakyti plokštes iš Kinijos”

  1. Nesenai kai dariau PCB pas seed tai forminau 6vnt 3x2PCB ant 10x10cm panelės. Vcutai iš Eagle daromi per dimension linijas tai su tuo mažiausiai būdų buvo. Sustumi viena prie kitos dublikatus ir turi panelę. Vienam klientui esu prabraižęs ir 12vnt PCB ant tos pačios 10x10cm. Ta kart kažkur skaičiau kad panelėje ribotas kiekis tu PCB, bet kažkaip sulindo. Va kuom nustebino kad dabar jau galima visas spalvas rinktis be kainos pokyčio. Anksčiau vien žalia pirkom 🙂

  2. Giedrius Drulia says:

    Puikus straipsnis, dėkoju. Man dar toli iki savo PCB braižymo, bet pasvajoti galima 🙂

Leave a Reply

You can add images to your comment by clicking here.

Spam Protection by WP-SpamFree